AnasayfaAnasayfa  SSSSSS  AramaArama  Üye ListesiÜye Listesi  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş | 

TEMEL SAVUNMA

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
arzu#15
Site Sahibi
Site Sahibi

MesajKonu: TEMEL SAVUNMA   C.tesi Ağus. 23, 2008 3:01 pm

Konuya efsanevi antrenör (coach) Jack Ramsey'in sözleri ile başlamak istiyorum. " Savunma Kazanma Nedeninizdir." Savunma basketbol oyununun en tutarlı kısmıdır. Savunmanın önemini kavramayan antrenörün kazanma şansı yok denecek kadar azdır, disiplinli çalışma ve kondisyon gerektirir.
Öncelik bireysel savunma anlayışının ve tekniklerinin geliştirilmesidir. Bu amaçla ilk üzerinde durulması gereken konu savunma duruşudur (stance). Stance sırasında vücut dengemizi sağlamak ve korumak öncelikle öğrenilmesi gereken kavramdır. Ayaklarımız omuz genişliğinde ya da biraz daha fazla açık, dizler kırık, bir ayak diğerinden yarım adım kadar önde, sırt dik, çene altı yere paralel, hangi ayak önde ise o ayak üzerindeki el dirsekten hafif kırık olmak şartıyla havada, avuk içi rakibe dönük, diğer el bel hizasında yanda veya biraz daha yüksekte baş hizasında (ancak gergin değil), ayak topukları yere ya hiç değmez ya da belli belirsiz değer, yere arak burnu ve tabanı ile basılır.
Savunma duruşu, oyunculara, tek tek üzerinde ve üzerlerinde durmak şartı ile anlatılmalı, gösterilmeli, hatalar düzeltilmeli ve bir sonraki konu olan savunma kaymasına geçilmelidir. Çünkü savunma duruşu savunma kayması ile beraber çalışıldığında daha bir anlamlı ve anlaşılır hale gelir.

Kaynak:Hurşit BAYTOK
Kullanıcı profilini gör http://basketatesi.yetkinforum.net/

TEMEL SAVUNMA
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası